Samodzielna nauka szybkiego czytania - Wstęp
Samodzielna nauka szybkiego czytania - Wstęp
autorem artykułu jest Andrzej Czech
1. WSTĘP:
Tempo przyrostu ilości docierających do nas informacji oraz prędkość, z jaką się one dezaktualizują, wymusza na nas zwiększenie efektywności ich przyswajania. Czytając 50 stron dziennie z prędkością 300 słów na minutę, nie jesteśmy w stanie w ciągu naszego życia przeczytać więcej niż 2 - 3 tysiące książek. Większość z nas nie potrafi czytać nawet z tą niezbyt wygórowaną prędkością, co jest skutkiem szkolnych metod nauczania.
Nawet najbardziej zdesperowany perfekcjonista nie jest w stanie pochłonąć całej produkcji wydawniczej z jednej nawet dziedziny, jednakże szybkie czytanie zdecydowanie ułatwia zdobycie orientacji w otaczającym nas świecie.
Zwielokrotnić prędkość swego czytania może dziś każdy. Jedynym warunkiem jest poświęcenie na to własnego czasu i zaopatrzenie się w odpowiednią dawkę cierpliwości. Czas spędzony na nauce jest zdecydowanie wart swojej ceny, gdyż czytanie jest najlepszym źródłem informacji. Nie mamy tu do czynienia z żadną granicą przestrzenną ani czasową. Książka daje nam informacje o wszystkich dziedzinach życia, o wszystkich rodzajach zjawisk, o najodleglejszych krajach, o tym, co działo się miliony lat temu, jak również o tym, co będzie otaczało nas w przyszłości. Możemy wybrać najlepszych kronikarzy, najlepszych w świecie specjalistów, autorów najwybitniejszych dzieł i rozpraw, twórców najwspanialszych powieści. Czytanie jest doskonałym narzędziem zdobywania wiedzy o otaczającej nas rzeczywistości. Informacje zawarte w książkach są wyjątkowo cenne, ponieważ możemy być pewni, iż przesiane są przez sito analizy i krytyki, sprawdzone, wyrażone ściśle ustalonymi pojęciami, usystematyzowane. Zostały one podniesione do rangi nauki.
Zalew informacyjny
Nauka z zaÅ‚ożenia jest wiedzÄ… Å›cisłą i obiektywnÄ…. Nie zwalnia nas to jednak od obowiÄ…zku uważnego wybierania lektur. PojawiajÄ…cy siÄ™ problem dezaktualizacji danych może przeobrazić czas spÄ™dzony nad książkami w czas stracony. NastÄ™pstwem rozwoju techniki i nauki jest bowiem swoisty zalew informacyjny. Informacje docierajÄ… do nas zewszÄ…d. Każdego roku drukuje siÄ™ kilkanaÅ›cie miliardów stron. Do tego dochodzÄ… jeszcze czasopisma, gazety, różnego rodzaju ulotki, biuletyny… Dodatkowym problemem, prócz szybkiego zwiÄ™kszania siÄ™ iloÅ›ci danych, jest, wspomniana już, ich szybka dezaktualizacja. Corocznie okoÅ‚o 10% informacji ulega przedawnieniu. Aby posiadać aktualne informacje w zakresie konkretnej dziedziny, specjaliÅ›ci czytajÄ… 15 - 20 razy wiÄ™cej niż 40 czy 50 lat temu.
Aby nadążyć za biegnÄ…cym naprzód Å›wiatem, warto popracować nad sobÄ… i zwiÄ™kszyć prÄ™dkość przyswajania informacji. OczywiÅ›cie mamy prawo odnosić siÄ™ z rezerwÄ… do reklam, które obiecujÄ… sensacyjne efekty przy minimum czasu i minimum wÅ‚ożonego w to wysiÅ‚ku. Faktem jest, iż trzeba wÅ‚ożyć w to wiele pracy. Efekty sÄ… jednak wymierne - możemy nauczyć siÄ™ czytać Å‚atwo, efektywnie, a co najważniejsze – wygodnie.
Atutem czytania jest możliwość wielokrotnego sięgania do tej samej informacji, niczym niezniekształconej, i to w dowolnym czasie. W przypadku przekazu ustnego jest to praktycznie niemożliwe.
Na dzisiaj to tyle, do „zobaczenia” w kolejnej części poradnika. :)
--
szybkie czytanie, szybkiego czytania, kurs, nauka, czytać szybciej
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
ÅšwiÄ…teczny KONKURS z nagrodami!
Okna plastikowe
Poznaj nowe restauracje
Baby Shower - impreza z brzuszkiem
Czy umiesz dokonać pomiaru ciśnienia... Czy umiesz zint